W związku z licznymi pytaniami prezentujemy przykładowy wypełniony wzór zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej, który obowiązuje przy dokumentowaniu praktyki zawodowej od dnia 25.09.2014. Zbiorcze zestawienie zostało wprowadzone rozporządzeniem w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie i zastąpiło dotychczas stosowaną książkę praktyki zawodowej.

Praktyka została odbyta na trzech budowach:

 • Centrum handlowo-usługowe wraz z parkingiem wielopoziomowym i zapleczem
 • Hala widowiskowo sportowa
 • Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z garażami w podziemiach

Wzór zbiorczego zestawienia dla specjalności:

 • specjalność konstrukcyjno-budowlana, uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi ( bez ograniczeń i ograniczone )
 • specjalność konstrukcyjno-budowlana, uprawnienia do projektowania ( bez ograniczeń i ograniczone )

Wzór zbiorczego zestawienia praktyki został przygotowany w formie pliku PDF liczącego 2 strony.

Zakup

ZAMÓWIENIE

 

78 KOMENTARZE

 1. Witam,
  Chcę obiegać się o uprawnienia budowlane w najbliższej sesji. W firmie w której pracuje, Inżynierem budowy jestem dopiero od 11.2016. Wykonuje obowiązki Inżyniera Budowy jak nadzór pracowników, kontrola i realizacja dokumentacji projektowej, BHP itp. Pytanie czy okres kiedy zanim uzyskałem tytuł inżyniera miałem stanowisko referent ( na umowie pomoc biurowa, w praktyce organizacja pracy i pomoc przy prowadzeniu biur budów) mogę przedstawić i zaliczyć jako praktyka do uprawnień. jako że mam tytuł tylko inżyniera potrzebuje 3 lata praktyki.

  • Udowodnienie wykonywania obowiązków inżyniera na stanowisku referent będzie raczej karkołomnym zadaniem, więc raczej nie nie ma co liczyć na zaliczenie takiej praktyki.

 2. czy praca w organach administracji architektonicznych – budowlanej może zostać zaliczona jako część praktyki zawodowej?

 3. Witam,

  Mam pytanie odnośnie wpisow okresu czasu w jakim odbywała się praktyka. Pracuje w firmie budowlanej na budowie moim opiekunem jest k.budowy. Jako firma zaczynamy budowe inwestycji od podstaw. Zakladany czas trawania inwestycji to np 1 rok. Na poczatku rozboty ziemne ,fundamentowe,konstrukcyjne itd itp.- czas trwania 6 miesiecy. A Co z okresem gdzie np przez nastepne 6 m-cy trwaja prace wykoczeniowe termizolacyjne itd itp. gdzie rzeczy strikte konstrukcyjnych jest juz mniej w tej fazie budowy. Okres jaki mozna wpsac w zestawienie to tylko czas trwania robot konstrukcyjnych czy mogę wpisac caly rok do zakonczenia budowy w zestawienie praktyk.?? Bardzo proszę o informację

 4. Czy praktyka odbyta przed 24.09.2014 i opisana w Książce praktyki zawodowej może być jeszcze obecnie przyjęta jako dokument kwalifikacyjny?
  Czy praktyka może być udokumentowana częściowo w Książce praktyki zawodowej, a częściowo poprzez zbiorcze zestawienie praktyki zawodowej?

  • Jak najbardziej praktyka dokumentowana w książce praktyki zawodowej przed 24.09.2014 może zostać zaliczona. Można także w ten sposób zaliczyć jedynie część praktyki zawodowej a resztę w oświadczeniu.

 5. Pracuję na stanowisku inżynier budowy, w biurze budowy, w odpowiednim zakresie wymiaru praktyk niezbędnych do ubieganie się o uprawnienia budowlane, jednak w zakres moich obowiązków nie wchodzi bezpośredni nadzór nad robotami na placu budowy (np. roboty żelbetowe, montażowe itp.). Zajmuje się techniczną analizą dokumentacji projektowej, przygotowywaniem przedmiarów i wycen robót, budżetem, zamawianiem materiałów, przygotowywaniem dokumentacji technicznej kontraktu (protokoły badań i sprawdzeń, np. badania laboratoryjne, zatwierdzenia materiałów), przygotowywaniem raportów, terminowym przygotowywaniem dokumentów sprzedaży do Zamawiającego, bieżącym wspomaganiem Kierownika Budowy w prowadzeniu Inwestycji, oczywiście na budowę też wyjeżdżam, jednak nie nadzoruję bezpośrednio prac. Czy zakres moich obowiązków – charakter wykonywanych czynności – który podałem będzie podstawą do zaliczenia mi praktyki, czy będę miał z tym kłopot, bo nie wykonuje pracy stricte na budowie?? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

  • Z opisu wynika iż wykonywane czynności mają charakter biurowo-kosztorysowy i raczej nie mogą być podstawą do zaliczenia ich na poczet praktyki zawodowej.

 6. Witam.

  Ubiegam się o uprawnienia do kierowania robotami w specjalności sanitarnej. Czy w zestawieniu należy uwzględnić harmonogram prac, tj co zostało w poszczególnych tygodniach wykonane, czy daty muszą dokładnie pokrywać się z dziennikiem budowy? w której rubryce o tym ewentualnie nadmienić. Czy w rubryce pierwszej gdzie jest zapis o parametrach charakterystycznych należy uwzględnić np. z jakiego materiału została wykonana instalacja, w jakim zakresie średnic, parametry pracy instalacji? czy znajduje się może gdzieś ewentualnie wzór jak takie zestawienie powinno zostać wypełnione? czy ewentualny brak nr decyzji o pozwolenie na budowę przekreśla uwzględnienie jej czasie odbycia praktyki? z góry dziękuję za odpowiedzi i rozwianie ewentualnych wątpliwości.

  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here