Zgodnie z paragrafem 3 zaktualizowanego Rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dnia 24.09.2014, praktykę zawodową do uzyskania uprawnień budowlanych można rozpocząć po uzyskaniu:

dyplomu ukończenia wyższej uczelni, ewentualnie ukończeniu trzeciego roku studiów wyższych

– kierunek ukończonych/trwających studiów ( choć nie jest to jednoznacznie określone w przepisach ) powinien być odpowiednim lub pokrewnym z kierunkiem studiów określonym w wykazie dla danej specjalności i rodzaju uprawnień, o które będziemy się ubiegać.
Przykładowo dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń odpowiednim wykształceniem będzie kierunek studiów w zakresie budownictwa

lub

uzyskaniu tytułu zawodowego technika lub mistrza lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika

– tytuł zawodowy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje musi być zgodny z wykazem zawodów związanych z budownictwem

Przykładowo dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej odpowiednimi zawodami będą: technik budownictwa, murarz, murarz-tynkarz, cieśla.

Sprawdź czy posiadasz wymagane wykształcenie do zdobycia uprawnień budowlanych TUTAJ

Czy rozpoczęcie praktyki trzeba rejestrować w Okręgowej Izbie Inżynierów ?

W obowiązującym stanie prawnym przepisy nie nakładają obowiązku rejestracji rozpoczęcia praktyki zawodowej we właściwej Izbie Inżynierów Budownictwa. Obowiązek taki dotyczył książki praktyki zawodowej, która musiała być opieczętowana i zarejestrowana przez przedstawiciela komisji kwalifikacyjnej. Wówczas rozpoczęcie praktyki zawodowej możliwe było, nie wcześniej niż data rejestracji książki praktyk. Jednak we wrześniu 2014 po nowelizacji przepisów książka praktyki została zastąpiona oświadczeniem, którego rejestrować już nie trzeba.

80 KOMENTARZE

 1. Witam,
  Czy mogę rozpocząć praktykę zawodową, jeżeli skończyłem inżynierkę w innym kraju, a na studia magisterskie poszedłem w Polsce? Czyli z momentu przyjęcia mnie na studia w Polsce mógłbym już zacząć zbierać praktyki?
  Z góry dzięki, pozdrawiam!

  • Niestety zazwyczaj nie jest to takie proste. Problemem jest tutaj zakres przedmiotów na kierunku i jego porównanie z kierunkami odpowiednimi dla poszczególnych uprawnień budowlanych. Nawet jeżeli zostałeś przyjęty na stopień studiów magisterskich na polskiej uczelni, to dla PIIB może się to okazać niewystarczające. Ze względu na wiele niewiadomych w tym pytaniu polecam udać się do najbliższej okręgowej PIIB z dokumentami potwierdzającymi wykształcenie i zasięgnąć opinii.

 2. Dzień dobry,

  aktualnie jestem na ostatnim roku studiów magisterskich na kierunku Elektrotechnika. W czerwcu będę miał tytuł mgr inż. Po 3 roku studiów (pół roku przed uzyskaniem tytułu inż.) rozpocząłem prace w biurze projektowym na stanowisku asystenta projektanta, na którym to pracuję do dnia dzisiejszego. Czy przepracowany przeze mnie czas mogę wliczyć do praktyki potrzebnej do uzyskania uprawnień budowlanych bez ograniczeń do projektowania i kierowania robotami? Jeśli tak, to jak to najlepiej i z najlepszą korzyścią dla mnie wykorzystać? Pozdrawiam

  • Praktykę można rozpocząć po ukończeniu 3 roku studiów lub uzyskaniu tytułu inżyniera. Tak więc jeżeli będzie odpowiedni kierownik praktyki oraz jej zakres to taką praktykę można będzie zaliczyć do wspomnianych uprawnień.

 3. „dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika ” czy oznacza to, że ukończenie technikum budowlanego bez uzyskania tytułu technika budownictwa kwalifikuje mnie starania się o uprawnienia do kierowania robotami drogowymi w ograniczonym zakresie ? Jeśli nie to co w takim razie oznacza ten termin ?

  • Prawdopodobnie chodzi tutaj o „stare” wykształcenie średnie, które odpowiadało zakresowi obecnego technika, ale było inaczej nazywane.
   W obecnej sytuacji potrzeby będzie minimum tytuł technika.

 4. Czy po uzyskaniu tytułu magistra Gospodarki Przestrzennej można starać się o uprawnienia budowlane? Z wykazu kierunków w Rozporządzeniu nie wynika jednoznacznie czy ten kierunek również kwalifikuje się do uzyskania takich uprawnień. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 5. Dzień dobry,
  jeżeli po uzyskaniu tytułu inż.arch. rozpoczęłam pracę w biurze projektowym i do końca studiów mgr kontynuowałam pracę to czy ten okres mogę zaliczyć do praktyki zawodowej do uzyskania uprawnień w spec. arch bez ograniczeń ?
  Pozdrawiam

 6. Witam!

  Po uzyskaniu tytułu magistra budownictwa rozpocząłem pracę w firmie o specjalności sanitarnej oraz równolegle zacząłem zaoczne studia magisterskie na inżynierii środowiska. Obecnie mija już 1,5 roku wymagane do praktyki oraz w ciągu 3 miesięcy będę bronił tytułu magistra z kierunki inżynierii środowiska. Tu zaczyna się moje pytanie, czy półroczna praktyka zawodowa odbyta przed uzyskaniem tytułu magistra inżynierii środowiska umożliwi mi uzyskanie pełnych uprawnień w tym zakresie? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedz! Pozdrawiam!

  • Teoretycznie w przepisach warunkiem jest ukończenie 3 roku studiów lub obrona inżyniera (I stopień studiów). W praktyce natomiast niektóre izby wymagają by ten ukończony kierunek był odpowiedni do zakresu uprawnień o jakie się ubiegamy. Tak więc jeżeli I stopień studiów to inżynieria środowiska to nie będzie problemów. Jeżeli natomiast inny kierunek jak np budownictwo to w niektórych izbach mogą być problemy. Polecam więc zapytań bezpośrednio w swojej izbie by się potem nie rozczarować.

 7. Witam,
  Zgodnie z nowymi przepisami nie trzeba mieć już książki praktyk jednak 20.08.2014r zdążyłam ja pobrać, studia I stopnia ukończyłam 05.2014r. Czy praktykę powinnam zacząć rozpisywać od dnia pobrania książki czy od maja bo tak zaczęłam pracę zawodową? i czy muszę okazywać wogolę wypełnioną książkę, czy udokumentować praktykę zgodnie z nowymi zasadami?

 8. Witam.
  III-ci rok studiów inżynierskich ukończyłem w czerwcu 2015 roku,
  IV-ty (ostatni) rok zgodnie z planem rok później. Nie składałem jednak pracy inżynierskiej przez dwa lata a którą obroniłem we wrześniu 2018?
  W branży pracuję od 1999 roku do dziś.
  Od kiedy mogę liczyć praktykę?
  Pozdrawiam.

  • W przepisach jest zapis o dopuczszeniu praktyki po ukończeniu 3 roku studiów , ale to raczej dotyczy studiów jednolitych. Więc raczej należy nastawić się na termin od obrony pracy inżynierskiej.

Comments are closed.