Zaliczenie czasu praktyk

Strona główna Forums Praktyka zawodowa Zaliczenie czasu praktyk

Viewing 17 reply threads
 • Author
  Posts
  • #5460 Reply
   Rafał
   Guest

   Sesja egzaminacyjna wypada w polowie listopada i chcialbym do niego przystapic. Termin składania papierów do konca sierpnia. Wymagany czas praktyki zawodowej bede miec w pazdzierniku. Czy istnieje mozliwosc zaliczenia praktyki zawodowej jezeli mam taka sytuacje np poprzez dostarczenie dokumentu przed egzaminem?

  • #5512 Reply
   Darek
   Guest

   Dzien dobry,

   Mam udokumentowana praktykę projektową (7 lat) i na budowie (6,5 roku) w ksiazce praktyki zawodowej wydanej w 1997 r. W chwili obecnej połowa ludzi, którzy autoryzowali mi podpisami odbycie tej praktyki juz nie żyją. Czy bedzie to honorowane? Czy musze sporządzic do tego zbiorcze zestawienie praktyki (kto może je podpisac skoro tych osób juz nie ma wsród żywych)?

  • #5524 Reply

   Jeżeli osoby potwierdzające praktykę zawodową posiadały odpowiednie uprawnienia budowlane oraz były członkami izby w momencie odbywania praktyki to taka praktyka powinna zostać zaliczona. Problemy mogą pojawić się w przypadku potrzeby wyjaśnienia wątpliwości oraz konieczności bezpośredniej rozmowy z kierownikiem, ale jeżeli praktyka jest standardowa, zdarza się to niezwykle rzadko.

  • #5538 Reply
   Mateusz
   Guest

   Witajcie.

   Na stronie https://uprawnieniabudowlane.pl/rozliczanie-czasu-pracy-przy-odbywaniu-praktyki-zawodowej/ widnieje zapis dotyczący rozliczania praktyki zawodowej w przypadku np umowy o dzieło, tj. punkt 5. W tekście autor powołuje się na informacje z Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej, mówi On, że niezależnie od ilości przepracowanych godzin w danym dniu jest on zaliczany jako jeden dzień praktyki.
   W moim przypadku pracowałem 4 godzinny dziennie na umowie o dzieło, i tak też policzyłem swoja praktykę – 4h = 1 dzień -> 52 tygodnie / rok. Przed chwilą dzwoniła do mnie Pani z Mazowieckiej Izby z informacją, iż nie uzna mi takiej praktyki.
   Pytanie: czy ktoś z was posiada jakiś tekst źródłowy, decyzję lub cokolwiek innego z tą informacją, na którą mógłbym się powołać przy odwołaniu od decyzji odmownej? POMOCY!

  • #5544 Reply

   Niestety Izby zaliczają praktykę zawodową według swoich kryteriów i nie ma jednego dokumentu regulującego tę kwestię.
   Linkowany artykuł pochodzi z 2016 roku i od tego czasu mogły nastąpić także zmiany o czym informowaliśmy także użytkowników w komentarzach.
   Jeżeli chodzi o praktykę to w najgorszym przypadku powinna zostać zaliczona przynajmniej połowa okresu.

  • #5665 Reply
   Marek
   Guest

   Złożyłem dokumenty na uprawnienia projektowe, gdzie wykazałem obowiązkowe 12 miesięcy praktyki na budowie z lekkim zapasem kilku tygodni. W listopadzie będę zdawał egzamin na projektowe, ale moim celem są również uprawnienia do kierowania.
   I tu pytanie. Czy mogę do kwalifikacji na uprawnienia do kierowania złożyć te same 12 miesięcy z hakiem, które złożyłem na projektowe plus dodatkowa praktyka tak, żeby łącznie było 1,5 roku ? Teoretycznie wydaje się to możliwe, można zdawać jeden egzamin łączny na oba rodzaje, dokumentując jedną praktyką na budowie, więc na logikę niby jest OK, ale jaka jest praktyka komisji kwalifikacyjnych w tym temacie ?

   Pozdrawiam
   MS

  • #5682 Reply

   W przypadku raz odbytej praktyki zawodowej wykonawczej do uprawnień projektowych ( jeżeli zakres praktyki się pokrywa ) to komisja zaliczy ją także do praktyki dla uprawnień wykonawczych. Konieczne będzie jedynie uzupełnienie brakującego okresu – w tym przypadku pół roku.

  • #6313 Reply
   zuzanna
   Guest

   Dzień dobry,
   pracuje z jako inżynier sanitarny na budowie z ramienia podwykonawcy. Mój kierownik robót posiada uprawnienia z ’75 roku więc nie może zostać moim opiekunem praktyk. Czy w takim razie opiekunem praktyk może być kierownik robót sanitarnych z ramienia generalnego wykonawcy?

  • #6355 Reply

   Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań w obowiązujących przepisach. Ważne by spełniał wymagania dotyczące kierownika praktyki oraz najlepiej aby był wpisany w dziennik budowy, gdyż niektóre izby tego wymagają ( pomimo tego, iż aktualne przepisy nic na ten temat nie mówią).

  • #6357 Reply
   Zuzanna
   Guest

   Czy wiecie jak jest w mazowieckiej izbie ?

  • #6375 Reply
   daro
   Guest

   Dzień dobry, jak wygląda sprawa z zapisem daty praktyk tzn. rozpoczęcie od wydania decyzji o pozwolenie na budowę czy od wpisu w dzienniku o przejęciu obowiązków przez kierownika budowy i tak samo z zakończeniem tzn. pozwolenie na użytkowanie czy wpis o zakończeniu robót?

  • #6376 Reply
   damian11
   Guest

   Cześć.
   Mam pytanie odnośnie praktyki. W czasie ostatniego semestru studiów drugiego stopnia pracowałem na stanowisku asystent projektanta na umowę o praktykę studencką (6 miesięcy) czy taka forma zatrudnienia będzie normalnie zaliczona do praktyki przy sporządzaniu projektów?
   Z góry dzięki za odpowiedź
   Pozdrawiam

  • #6556 Reply
   Mateusz
   Guest

   Witam, jaka musi być nazwa stanowiska do uprawnień budowlanych elektrycznych? Wystarczy Elektromonter czy lepiej jak będzie brygadzista/koordynator?

  • #6562 Reply

   Elektromonter to stanowisko kojarzące się z pracą fizyczną, a nie obowiązkami z zakresu nadzoru nad pracami. Brygadzista także związany jest z zarządzaniem pracownikami.

   Preferowana nazwa stanowiska to inżynier lub majster budowy lub inżynier majster ds robót elektrycznych itp.

  • #6563 Reply
   Mateusz
   Guest

   A jeżeli nie mam tytułu inżyniera (jestem w trakcie 4 roku studiów I stopnia) , to mogę mieć w umowie nazwę stanowiska inżynier?

  • #6568 Reply

   W takim wypadku optymalnie będzie więc wpisać majster budowy.

  • #6689 Reply
   Paulina
   Guest

   Witam,
   Jestem technikiem budownictwa, obecnie jestem na 3 roku studiów na kierunku budownictwo ze specjalizacją projektowanie użytkowe, mam pytanie czy jeżeli rozpocznę teraz prace lub staż na stanowisku asystent projektanta to czy będzie mi się już to wliczało do praktyki zawodowej do uprawnień. Od jakiego momentu praca zawodowa wlicza się do uprawnień jako praktyka zawodowa ?

  • #6690 Reply

   Jeżeli mówimy o uprawnieniach do projektowania bez ograniczeń ( po technikum możliwe jedynie wykonawcze ograniczone ) to praktyka jest możliwa najwcześniej po ukończeniu 3 roku studiów lub uzyskaniu tytułu.

   Kiedy można rozpocząć praktykę zawodową

Viewing 17 reply threads
Reply To: Zaliczenie czasu praktyk
Your information: