Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, które weszło w życie 25.09.2014 wprowadziło spore zamieszanie z dokumentowaniu praktyki zawodowej. Wycofana została książka praktyki zawodowej , a dokumentowanie praktyki odbywać się ma za pomocą oświadczenia potwierdzającego odbycie praktyki . Ze względu na problemy kandydatów z interpretacją zapisów rozporządzenia przypominamy jak powinno się to odbywać w okresie przejściowym.

Rozróżnijmy 3 przypadki:

Osoby, które odebrały książkę praktyki zawodowej przed dniem 10.08.2014

( 10.08.2014 – dzień wejścia w życie tzw. ustawy deregulacyjnej – Izby Inżynierów budownictwa od tego dnia zaprzestały wydawania książek praktyki zawodowej )

do dnia 24.09.2014 – praktykę zawodową możemy dokumentować na starych zasadach w posiadanym dzienniku praktyki zawodowej. Należy jednak dopilnować by ostatni wpis osoby potwierdzającej praktykę został wykonany, nie później niż w 15.10.2014 ( czyli 21 dni od wejścia w życie nowego rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie )

od dnia 25.09.2014 – praktykę zawodową dokumentujemy na nowych zasadach za pomocą oświadczenia potwierdzającego odbycie praktyki zawodowej oraz dołączonego do niego zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej dostępnego tutaj – ZESTAWIENIE ZBIORCZE

Osoby, które nie posiadają książki praktyki, a chciałyby rozpocząć praktykę w okresie 10.08.204 do 24.09.2014

( 10.08.2014 – dzień wejścia w życie tzw. ustawy deregulacyjnej – Izby Inżynierów budownictwa od tego dnia zaprzestały wydawania książek praktyki zawodowej natomiast nie było jeszcze ustanowionych przepisów wykonawczych. Rozporządzenie w/s samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie weszło w życie dopiero 25.09.2014 )

od dnia 10.08.2014 do dnia 24.09.2014 -praktykę zawodową dokumentować można na zasadach określonych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego za pomocą oświadczenia złożonego pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Kandydat składa po prostu oświadczenie, że we wskazanym okresie odbył stosowną praktykę zawodową. Ze względu na brak ustalonego wzoru oświadczenia ( w okresie 10.08.2014- 24.09.2014 żadne przepisy nie definiowały jego treści ) proponujemy zwrócić się do właściwej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa o pomoc w tym zakresie. Dane teleadresowe Izb – KLIKNIJ

od dnia 25.09.2014 – praktykę zawodową dokumentujemy na nowych zasadach za pomocą zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej dostępnego tutaj – ZESTAWIENIE ZBIORCZE

Osoby, które rozpoczynają praktykę zawodową od dnia 25.09.2014 lub później

Dokumentowanie praktyki zawodowej w całości powinno odbywać się na nowych zasadach za pomocą oświadczenia potwierdzającego odbycie praktyki zawodowej oraz dołączonego do niego zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej dostępnego tutaj – ZESTAWIENIE ZBIORCZE

80 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie uprawnień hydrotechnicznych. Czy do praktyki na budowie mogę zaliczyć budowę sieci sanitarnych? Jeśli tak to czy praktyki może podpisać mi kierownik robot sanitarnych z uprawnieniami budowlanymi, jednak bez specjalności hydrotechnicznej (niewiele osób je ma, bardzo ciężko o znalezienie takiego właśnie opiekuna, co w takiej sytuacji?)?

 2. Mam pytanie odnośnie uprawnień hydrotechnicznych. Czy do praktyki na budowie mogę zaliczyć budowę sieci sanitarnych? Jeśli tak to czy praktyki może podpisać mi kierownik robot sanitarnych z uprawnieniami budowlanymi, jednak bez specjalności hydrotechnicznej (niewiele osób je ma, bardzo ciężko o znalezienie takiego właśnie opiekuna, co w takiej sytuacji?)?

 3. „do dnia 24.09.2014 – praktykę zawodową MOŻEMY dokumentować na starych zasadach w posiadanym dzienniku praktyki zawodowej”
  A możemy na nowych zasadach?

  • Teoretycznie jest to możliwe gdyż w okresie od 10.08.2014 do 24.09.2014 nie obowiązują żadne wytyczne odnośnie dokumentowania praktyki. Będzie jednak to kwestia indywidualnego podejścia komisji kwalifikacyjnej i należy takie rozwiązanie traktować jako „mniej bezpieczne” niż książka praktyki zawodowej.

 4. Witam
  Mam pytanie o dokumentowanie praktyki w okresie przejściowym.
  Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2014 r a skończyła w listopadzie 2015 r.
  Jak poprawnie rozpisać praktykę?
  Do 24.09.2014 uzupełniłam książkę, z co tygodniowym potwierdzeniem opiekuna.
  Pozostałą część wpisać do zestawienia?? Czy wystarczy oświadczenie opiekuna?
  Pozdrawiam serdecznie

 5. Dzień dobry,
  Chciałam zapytać o sytuację kiedy pracuję w firmie budowlanej na umowie o dzieło i w umowie mam wpisywane, że jest to zapłata za wykonanie inwentaryzacji budynku choć w biurze zajmuje się też innymi rzeczami obliczeniami czy wykonywaniem rysunków konstrukcyjnych. Czy taki zapis na umowie pozwoli mi na wyliczenie tego okresu do praktyk zawodowych. Czy potrzebuje jakiegoś potwierdzenia że wykonywałam w tym okresie również inne zadania?

 6. Witam
  Powiedzcie jak to jest, z projektami które zabiera się na egzamin. Co to mają być za projekty? jaki ich zakres? jaka ilość? Dopytuję bo od dłuższego czasu w pracy zajmuje się tylko budownictwem jednorodzinnym, więc tych projektów nakreśliłem bardzo dużo, stad pytanie odnośnie tego co potem zabrać na egzamin? Chodzi o uprawnienia architektoniczne. mam tez prośbę. Podesłałby ktoś z Was jak uzupełnia to zestawienie,chodzi mi o szczegółowość opisu. jakby co podaje e-mail: tk_architektura@interia.pl

 7. Cześć,

  miał może ktoś postanowienie od komisji kwalifikacyjnej, aby uzupełnić braki poprzez dostarczenie nowego, zbiorczego zestawienia ze szczegółowym określeniem formy odbywania praktyk, wymiar etatu i charakter wykonywanych czynności?
  O co może dokładnie chodzić? Miałem zestawienie z Dziennika Ustaw, wpisałem stanowisko, pełen etat i kilka myślników opisujących, czym się zajmowałem. Może ktoś mi pomóc?

 8. Witam,
  posiadam książke praktyk od 2010 roku
  od roku 2015 do 12.2016 roku byłam na L4/ urlop macierzyński
  także:
  do 09.2014 uzupełniam książkę praktyk, dalszą praktykę czyli od 2017 uzupełniam oświadczenia
  Jak to jest z przerwą pomiędzy wypisaniem praktyk?
  Ile dokładnie na dzień dzisiejszy w latach/godzinach muszę mieć praktyki projektowej a ile wykonawczej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here