Wymagany czas praktyki zawodowej do uzyskania odpowiednich uprawnień budowlanych określony został w artykule 12 Ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994.

Uwaga! Nowe zestawienie wymaganego poziomu wykształcenia oraz odpowiadających mu czasów trwania praktyki zawodowej do uzyskania poszczególnych specjalności i rodzajów uprawnień budowlanych: SPRAWDŹ

Uprawnienia projektowe

Uzyskanie uprawnień projektowych bez ograniczeń wymaga:

 1. odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów
 2. odbycia rocznej praktyki na budowie

Uzyskanie uprawnień projektowych w ograniczonym zakresie wymaga:

 1. odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów
 2. odbycia rocznej praktyki na budowie

Uprawnienia wykonawcze

Uzyskanie uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń wymaga:

 1. odbycia półtorarocznej praktyki na budowie – dla kandydatów, którzy ukończyli studia drugiego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności
 2. odbycia trzyletniej praktyki na budowie – dla kandydatów, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności

Uzyskanie uprawnień do kierowania robotami w ograniczonym zakresie wymaga:

 1. odbycia półtorarocznej praktyki na budowie – dla kandydatów, którzy ukończyli studia drugiego stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności lub studia pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności
 2. odbycia trzyletniej praktyki na budowie – dla kandydatów, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności
 3. odbycia czteroletniej praktyki na budowie – dla osób z tytułem zawodowym technika lub mistrza lub posiadaczy dyplomu potwierdzającego odpowiednie kwalifikacje zawodowe

Uprawnienia projektowe i wykonawcze

Uzyskanie uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń wymaga:

 1. odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów
 2. odbycia półtorarocznej praktyki na budowie

Uzyskanie uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie wymaga:

 1. odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów
 2. odbycia półtorarocznej praktyki na budowie

 

Ważne!
Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca polegająca na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, a w przypadku odbywania praktyki za granicą pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju.

216 KOMENTARZE

 1. Witam. Dotyczy uprawnień elektrycznych
  1.Czy dokumentując praktykę projektową trzeba być fizycznie wpisanym jako osoba opracowująca dany projekt; w części projektów uczestniczyłem ale nie ma mnie w tabelce.
  2. czy w przerwach pomiędzy praktyką na budowie mogę wpisać praktykę projektową tak aby sie nie pokrywała z praktyką budowlaną?
  na umowie mam asystent kierownika budowy?
  3. czy można wpisać praktykę projektową przy projektowaniu przyłączy energetycznych wg.29a prawa budowlanego (bez zgłoszenia i ZUDP)

  Czy komisja jest w stanie to zweryfikować. Z góry dziękuję za odpowiedź

  • 1. Nie trzeba, natomiast taki wpis wiele ułatwia np. brak konieczności dodatkowych wyjaśnień, składania dodatkowych dokumentów itp.
   2. Stanowisko asystent kierownika budowy ma niewiele wspólnego z projektowaniem także są małe szanse na zaliczenie takiej praktyki.
   3. Są znikome szanse na zaliczenie praktyki projektowej wyłącznie przy sporządzaniu projektów przyłączy

 2. Witam, mam wykształcenie wyższe mgr inż. Elektrotechniki. Czy stanowisko „Koordynator robót” w firmie zajmującej się usługami elektroinstalacyjnymi, budowy linii, przebudowy itp. pozwala na zaliczenie praktyki do UB?

  • Stanowisko brzmi „mało technicznie” i prawdopodobnie mogą być duże problemy z zaliczeniem takiej praktyki. Ewentualnie dodatkowe wyjaśnienia przez kierownika praktyki, pracodawcę itp. W przypadku praktyki wykonawczej wskazanymi stanowiskami są inżynier/ majster budowy/robót.

 3. Witam,
  czy w dalszym ciągu niezbędny jest dziennik praktyki ? z tego co słyszałem zostało to zniesione. Zaczynam pracę w firmie budowlanej jako inż budowy i co mam zrobić żeby praktyka już mi się wliczała do uprawnien?

 4. Dzień dobry,

  jeśli mam stanowisko pracy o nazwie „Inżynier Projektu” to będzie to równoznaczne z „Inżynierem Budowy”? Pełnię taką funkcję jak Inżynier Budowy.

  Pozdrawiam,
  Damian

 5. Dzień dobry, czy praca jako inżynier budowy w firmie zajmująca się remontami, wykończeniami i budowaniem małej kubatury ( z tym ze jeszcze nie budują) zalicza się do praktyki na uprawnienia ? Baardzo proszę o odpowiedz

 6. Dzień dobry, mam pytanie: pracuję w biurze projektowym pewnej firmy już drugi rok, (czyli praktykę projektową mam zaliczoną) firma się rozwija i stawia halę produkcyjną. W jaki sposób mogę wykorzystać ten fakt i podjąć pracę w firmie budowlanej wykonującej halę (odbywać praktykę wykonawczą), jednocześnie nie zwalniając się z mojej firmy? Delegacja? Umowa zlecenie? Czy to w ogóle możliwe?
  Pozdrawiam

  • Akceptowany jest każdy rodzaj umowy cywilnoprawnej. Decyzja pewnie będzie zależeć od innych czynników typu liczba formalności, koszty …

 7. Witam,
  Robie uprawnienia budowalne wykonawcze bez ograniczeń. Mam przepracowane 8 miesiecy , jednak zastanawiam się nad zmianą firmy. Czy czas trwania praktyki zacznie naliczać mi się od początku ? Czy zostanie mi zrobić tylko w nowej firmie 10 miesięcy ?
  Dziękuje za odpowiedz

  • Jeżeli będzie podpisane oświadczenie kierownika praktyki wraz z zestawieniem to można zaliczyć te 8 miesięcy, a dalej kontynuować praktykę w innej firmie.

 8. Dzień dobry.
  Ukończyłem studia inż na kierunku Energetyka a mgr na Elektrotechnika.
  Pracuje w firmie energetycznej zajmującej się uruchamianiem, rozruchem instalacji energetycznych: kotły, turbiny itp…Obiekty są w fazie budowy, modernizacji… Czy mogę starać się o uprawnienia budowlane „Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych” ?

 9. Mam pytanie – jak rozumieć pojęcie „funkcji technicznej na budowie” czy ma znaczenie to co jest napisane na świadectwie pracy czy jedynie to co w oświadczeniu?

  • Najczęściej wpisywanym stanowiskiem/funkcją techniczną jest inżynier/majster budowy.
   Generalnie stanowisko na umowie oraz w oświadczeniu powinno być takie samo.

 10. Witam, czy przy obecnym stanie prawnym pracując w biurze projektowym (mam już tam wyrobiony roczny staż), mogę także pracować na budowie w wymiarze 4h dziennie (pół etatu) i taką częśc etatu zaliczyć do stażu do uprawnień budowlanych?
  Kiedy planowane jest wprowadzenie zmian w prawie budowlanym w zakresie uprawnień budowlanych? W sieci znajduję sprzeczne informacje na ten temat.

 11. Witam,

  Czy praca przy monitoringu geotechnicznym na budowie, opracowanie wyników i ich analiza może zostać zaliczona do praktyki?

 12. Witam,
  Pracuje obecnie na dużej budowie. Jest to hala magazynowa. Oprócz konstrukcji dochodzą roboty drogowe parkingi i alejki z kostki betonowej. Czy pracując na jednej budowie można zbierać doświadczenie do różnych specjalności (np. KB+DRG)? Dodam, że za roboty drogowe odpowiedzialny jest podwykonawca, a nie moja firma która jest generalnym wykonawcą inwestycji.

 13. Witam.

  Czy udział przy wykonywaniu ekspertyz i ocen stanu technicznego obiektów hydrotechnicznych pod opieką uprawnionego projektanta zalicza się jako praktyka projektowa, czy tylko wykonywanie projektów budowlanych lub wykonawczych?

 14. Witam!
  Jestem studentem II roku Budownictwa Politechniki Śląskiej. Ukończyłem również Technikum z tytułem Technika Budownictwa. Zamierzam kontynuować swoją naukę tak, aby następnie uzyskać uprawnienia projektowe oraz wykonawcze bez ograniczeń. Wiadomo, muszę odbyć praktykę zawodową – przyjmijmy że ukończę studia z tytułem mgr inż., a więc rok w biurze, półtorej na budowie. Sporo się już naczytałem, że praktyki wliczające się do uzyskania uprawnień dopiero po 3. roku studiów. A czy w moim przypadku – Technika Budownictwa, który mógłby już teraz odbywać praktyki do uzyskania uprawnień wykonawczych z ogr. (4 lata praktyki) – sytuacja jest analogiczna czy inna? Nie występuje jakaś zależność, pozwalająca mi zbierać już te tygodnie praktyk (niejako tych 4 lat, na upr. wyk. z ogr.), a która daje mi możliwość ‚przerzucenia’ tego czasu praktyk, na praktyki już po studiach (czyli 1,5 roku na budowie). Gra jest ‚warta świeczki’ – zbierając już praktyki, po uzyskaniu tytułu magistra mógłbym OD RAZU (po odbyciu kursu) startować do egzaminu na uprawnienia wykonawcze lub zostawić sobie po studiach czas na zdobycie praktyk w biurze projektowym, mając już zaliczone 1,5 roku na budowie.
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here